AlTiN-Coated Multi-Tooth Carbide Burr Set with 12.7mm Cut Diameter for Enhanced Wear Resistance
| Model: | SF-5M SK/SC-5M SC/SB-5M IN/SL-4M AL/SH-5M DC |
|---|---|
| Cut Dia: | 12.7mm |
| Cut Length: | 25/28/32mm |
| Shank: | 6mm |
| Overall: | 70/73/77mm |
SA-41M Solid Carbide Cylinder Double Cut Burr - 38mm Total Length for General Metal Finishing
| Model: | SA-41M DC |
|---|---|
| Cut Dia: | 1.5mm |
| Cut Length: | 6mm |
| Shank: | 3mm |
| Overall: | 38mm |
SA-41ML3 Single Cut Tungsten Carbide Burr with 75mm Long Shank for Deep Cavity and Side Walls
| Model: | SA-41ML3 SC |
|---|---|
| Cut Dia: | 1.5mm |
| Cut Length: | 6mm |
| Shank: | 3mm |
| Overall: | 75mm |
SE-41ML3 75mm OAL Single Cut Oval Profile Long Shank Carbide Burr for Concave and Curved Work
| Model: | SE-41ML3 SC |
|---|---|
| Cut Dia: | 3mm |
| Cut Length: | 5.5mm |
| Shank: | 3mm |
| Overall: | 75mm |
SD-42ML3 Single Cut Long Shank Carbide Burr with 3mm Cut Diameter and 75mm Overall Length for Internal Radii
| Model: | SD-42ML3 SC |
|---|---|
| Cut Dia: | 3mm |
| Cut Length: | 2.8mm |
| Shank: | 3mm |
| Overall: | 75mm |
SA-1BML6 150mm Extended Shank Carbide Rotary Burr with Single Cut Design for Deep Cavity Work
| Model: | SA-1BML6 SC |
|---|---|
| Cut Dia: | 6mm |
| Cut Length: | 16mm |
| Shank: | 6mm |
| Overall: | 166mm |
SG-44ML3 Solid Carbide Burr with Pointed Tree Profile and Single Cut Design for Narrow Grooves and Corners - 75mm Overall Length
| Model: | SG-44ML3 SC |
|---|---|
| Cut Dia: | 3mm |
| Cut Length: | 12.7mm |
| Shank: | 3mm |
| Overall: | 75mm |
SM-42ML3 Solid Carbide Rotary Burr with 75mm Length, Tapered Profile, and Tungsten Carbide Material for Precision Slope and Hole Work
| Model: | SM-42ML3 DC |
|---|---|
| Cut Dia: | 3mm |
| Cut Length: | 11mm |
| Shank: | 3mm |
| Overall: | 75mm |
SE-41ML3 3mm Long Shank Carbide Burr with Extended Shank for Fine Detail Work in Tungsten Carbide
| Model: | SE-41ML3 SC |
|---|---|
| Cut Dia: | 3mm |
| Cut Length: | 5.5mm |
| Shank Dia: | 3mm |
| Overall: | 75mm |
SM-42ML3 Solid Carbide Rotary Burr with 75mm OAL Single Cut for Slope Work in Tungsten Carbide
| Model: | SM-42ML3 SC |
|---|---|
| Cut Dia: | 3mm |
| Cut Length: | 11mm |
| Shank: | 3mm |
| Overall: | 75mm |