Tungsten Carbide Rotary Burr Set with 6mm Shank and Multi-Shape Kit for Deburring and Grinding
| Model: | SG-5M SF,SC-5M AL,SF-5M AL,SA-5M SK,SA-5M DM |
|---|---|
| Cut Dia: | 12.7mm |
| Cut Length: | 25mm |
| Shank Dia: | 6mm |
| Overall: | 70mm |
Virgin Grade YG8 Silver Brazed Carbide Burr Preform with 12mm Cut Diameter for Custom Grinding
| Model: | SL-4ZM |
|---|---|
| Cut Dia: | 12mm |
| Cut Length: | 28mm |
| Shank Dia: | 6mm |
| Overall: | 73mm |
SJ-5M 60° Countersink Carbide Rotary Burr with 12.7mm Cut Diameter and Tungsten Carbide Material for Custom Tooth Grinding
| Model: | SJ-5M |
|---|---|
| Cut Dia: | 12.7mm |
| Cut Length: | 11mm |
| Shank: | 6mm |
| Overall: | 58mm |
SG-3M Pointed Tree Carbide Rotary Burr Blank with 9.6mm Cut Diameter for Custom Tooth Grinding
| Model: | SG-3M |
|---|---|
| Cut Dia: | 9.6mm |
| Cut Length: | 19mm |
| Shank: | 6mm |
| Overall: | 64mm |
SD-5M AlTiN-Coated Aluminum Cut Carbide Burr for Aluminum and Soft Metals
| Model: | SD-5M AL |
|---|---|
| Cut Dia: | 12.7mm |
| Cut Length: | 11mm |
| Shank: | 6mm |
| Overall: | 56mm |
SF-5M AlTiN-Coated Diamond Cut Carbide Burr For Hard Materials with Extended Tool Life
| Model: | SF-5M DM |
|---|---|
| Cut Dia: | 12.7mm |
| Cut Length: | 25mm |
| Shank: | 6mm |
| Overall: | 70mm |
AlTiN Coated Single Cut Carbide Burr for Clean Finish on Metals
| Model: | SD-3M SC |
|---|---|
| Cut Dia: | 9.6mm |
| Cut Length: | 8mm |
| Shank Dia: | 6mm |
| Overall: | 54mm |
SD-42ML3 Single Cut Carbide Rotary Burr with 3mm Shank Diameter and 75mm Overall Length for Deep Cavities
| Model: | SD-42ML3 SC |
|---|---|
| Cut Dia: | 3mm |
| Cut Length: | 2.8mm |
| Shank Dia: | 3mm |
| Overall: | 75mm |
SF-5ML6 Precision Extended Shank Rotary Burr Special Tool For Deep Mold Cavities
| Model: | SF - 5ML6 DC |
|---|---|
| Cut Dia: | 12.7mm |
| Cut Length: | 25mm |
| Shank Dia: | 6mm |
| Overall: | 175mm |
Extended Shank Carbide Ball Burr SD-5ML6 DC Ball Nose Burr High Durability
| Model: | SD-5ML6 DC |
|---|---|
| Cut Dia: | 12.7mm |
| Cut Length: | 11mm |
| Shank: | 6mm |
| Overall: | 161mm |