SD-51M Ball Single Cut Carbide Burr - D06.30503 3mm Shank for Curved and Tight-Space Work
Place of Origin CHINA
Brand Name CABURTECH
Certification ISO9001-2008
Model Number SD-51M SC
Minimum Order Quantity 100PCS/MODEL
Price 1-5USD
Packaging Details Standard Export Carton
Delivery Time 15-30DAYS
Payment Terms L/C,T/T,Western Union
Supply Ability 60000-70000PCS/MONTH
Product Details
Model: SD-51M SC Cut Dia: 6.3mm
Cut Length: 5mm Shank: 3mm
Overall: 43mm Cut: SC
Coating: No Material: Tungsten Carbide
Grade: YG8 Type: Silver Braze
Workpiece: Steel, Cast Iron
Highlight:
small carbide burrs for precision work
3mm tungsten carbide burrs
detailed work carbide burrs
Leave a Message
Product Description
The SD-51M carbide rotary burr features a spherical profile and a single‑cut design, with a 6.3mm cutting diameter and a slim 3mm shank. It is suitable for metal processing on curved surfaces, internal radii, and in confined spaces. The ball‑shaped head allows multi‑angle contact with the workpiece, while the single‑cut structure enables controlled material removal.
Technical Parameters
Model Cut dia (D1) Cut length (D2) Shank (L1) Overall (L2) Type Cut
SD-51M SC 6.3 5 3 43 Silver braze Single
SD-51M Ball Single Cut Carbide Burr - D06.30503 3mm Shank for Curved and Tight-Space Work 0