Keywords [ tungsten carbide cutting tools ] match 332 Products.
SA-3M Virgin YG8 Grade Carbide Blank for Custom Tooth Grinding – Semi-Finished Tungsten Carbide Burr
| Model: | SA-3M |
|---|---|
| Cut Dia: | 9.6mm |
| Cut Length: | 19mm |
| Shank Dia: | 6mm |
| Overall: | 64mm |
SG-3ZM Long Shank Carbide Burr with 10mm Head and 150mm Shank for Deep Slots and Corners - Pointed Tree Shape
| Model: | SG-3ZM IN |
|---|---|
| Cut Dia: | 10mm |
| Cut Length: | 20mm |
| Shank: | 6mm |
| Overall: | 170mm |
SB-5M Carbide Rotary Burr - Double Cut for General Metal Machining
| Model: | SB-5M DC |
|---|---|
| Cut Dia: | 12.7mm |
| Cut Length: | 25mm |
| Shank: | 6mm |
| Overall: | 70mm |
SE-3M Double Cut Burr with Precision Milling and Maximum Efficiency
| Model: | SE-3M DC |
|---|---|
| Cut Dia: | 9.6mm |
| Cut Length: | 16mm |
| Shank Dia: | 6mm |
| Overall: | 61mm |
YG8 Grade Tungsten Carbide Preform with 19mm Cut Diameter and Silver Brazed for Custom Burr Production
| Model: | SG-7M8 |
|---|---|
| Cut Dia: | 19mm |
| Cut Length: | 25mm |
| Shank Dia: | 6mm |
| Overall: | 70mm |
Professional Tungsten Carbide Burr Set 5 Piece Carbide Rotary Burr Set
| Model: | SA-5M DC/ SB-5M DM/ SB-5M ST/ SC-5M DC/ SF-5M DC |
|---|---|
| Cut Dia: | 12.7mm |
| Cut Length: | 25mm |
| Shank: | 6mm |
| Overall: | 70mm |
SE-3M Virgin YG8 Silver Brazed Semi-Finished Carbide Blank with 9.6mm Cut Dia for Precision Grinding
| Model: | SE-3M |
|---|---|
| Cut Dia: | 9.6mm |
| Cut Length: | 16mm |
| Shank Dia: | 6mm |
| Overall: | 61mm |
SM-5M M1225 Virgin Tungsten Carbide Silver Brazed Semi-Finished Carbide Burr Blank with 12.7mm Cut Diameter
| Model: | SM-5M |
|---|---|
| Cut Dia: | 12.7mm |
| Cut Length: | 25mm |
| Shank Dia: | 6mm |
| Overall: | 70mm |
SJ-3M Safety Single Cut Burr Silver Braze Wear Resistant For Deburring
| Model: | SJ-3M SC |
|---|---|
| Cut Dia: | 9.6mm |
| Cut Length: | 8mm |
| Shank Dia: | 6mm |
| Overall: | 55mm |
SA-5M AlTiN-Coated Single Cut Carbide Burr - Heat and Wear Resistant for General Metalwork
| Model: | SA-5M SC |
|---|---|
| Cut Dia: | 12.7mm |
| Cut Length: | 25mm |
| Shank: | 6mm |
| Overall: | 70mm |