Keywords [ tungsten carbide cutting tools ] match 332 Products.
Single Cut Roughing Carbide Burrs Efficient Material Removal Hand Tool SE-5M
| Model: | SE-5M SC |
|---|---|
| Cut Dia: | 12.7mm |
| Cut Length: | 20mm |
| Shank: | 6mm |
| Overall: | 67mm |
Aluminum Cut Carbide Burr Tool SE-3M Silver Brazed Carbide Burr Cutter With Ultra Low Runout
| Model: | SE-3M AL |
|---|---|
| Cut Dia: | 9.6mm |
| Cut Length: | 16mm |
| Shank Dia: | 6mm |
| Overall: | 61mm |
10-Piece AlTiN-Coated Multi-Cut Carbide Burr Set for Metalworking in Aluminum Case
| Model: | SB-3M DC/SA-3M IN/SA-3M SC/SC-3M DC/SF-5M AL/SF-5M DM/SF-5M DC/SG-5M DC/SG-5M SK/SL-4M AL |
|---|---|
| Cut Dia: | 9.6/12.7mm |
| Cut Length: | 19/25/28mm |
| Shank: | 6mm |
| Overall: | 64/70/73mm |
SA-5M Double Cut Carbide Rotary Burr - For General Metal Cutting and Surface Finishing
| Model: | SA-5M DC |
|---|---|
| Cut Dia: | 12.7mm |
| Cut Length: | 25mm |
| Shank: | 6mm |
| Overall: | 70mm |
SC-5M Carbide Rotary Burr - 12.7mm Head Single Fine Cut for General Metalworking
| Model: | SC-5M SF |
|---|---|
| Cut Dia: | 12.7mm |
| Cut Length: | 25mm |
| Shank: | 6mm |
| Overall: | 70mm |
SC-5M Carbide Ball Nosed Cylinder Rotary Burr - Single Fine Cut for Curved Metal Work
| Model: | SC-5M SF |
|---|---|
| Cut Dia: | 12.7mm |
| Cut Length: | 25mm |
| Shank: | 6mm |
| Overall: | 70mm |
8 Piece Carbide Rotary Burr Set 6mm Shank Tooth And Shape Customizable
| Model: | SH-5M DM/SL-4M DM/SF-5M ST/SB-5M ST/SA-5M AL/SC-2M CB/SB-2M CB/SG-2M ST |
|---|---|
| Cut Dia: | 8/12.7mm |
| Cut Length: | 19/25/28/32mm |
| Shank: | 6mm |
| Overall: | 65/70/73/77mm |
SG-5ML6 Long Shank Double Cut Rotary Burr 150mm Shank for Deep Cavity and Complex Contour Work
| Model: | SG-5ML6 DC |
|---|---|
| Cut Dia: | 12.7mm |
| Cut Length: | 25mm |
| Shank: | 6mm |
| Overall: | 175mm |
5-Piece Carbide Burr Kit with Assorted Shapes in Durable Plastic Case and 6mm Shank
| Model: | SG-5M SF,SF-5M DM,SC-5M AL,SA-5M DM,SA-5M AL |
|---|---|
| Cut Dia: | 12.7mm |
| Cut Length: | 25mm |
| Shank Dia: | 6mm |
| Overall: | 70mm |
AlTiN-Coated Multi-Tooth Carbide Burr Set with 12.7mm Cut Diameter for Enhanced Wear Resistance
| Model: | SF-5M SK/SC-5M SC/SB-5M IN/SL-4M AL/SH-5M DC |
|---|---|
| Cut Dia: | 12.7mm |
| Cut Length: | 25/28/32mm |
| Shank: | 6mm |
| Overall: | 70/73/77mm |