All Products
10-Piece Carbide Rotary Burr Set in Aluminum Case Multi Cut Type for Various Metal Applications
| Model: | SA-5M AL/ SB-5M SK/ SB-5M ST/ SF-5M ST/ SF-5M AL/ SG-5M SF/ SM-5M DM/ SM-5M AL/ SE-5M AL/ SD-5M SF |
|---|---|
| Cut Dia: | 12.7mm |
| Cut Length: | 11/22/25mm |
| Shank: | 6mm |
| Overall: | 56/67/70mm |
5-Piece AlTiN Coated Carbide Burr Set – Multi-Shape Kit for Hard Materials
| Model: | SH-5M DC/SB-5M IN/SA-5M SF/SC-5M SC/SL-4M AL |
|---|---|
| Cut Dia: | 12.7mm |
| Cut Length: | 8/9.6/12.7mm |
| Shank Dia: | 25/28/32mm |
| Overall: | 70/73/77mm |
10-Piece Burr Set in Storage Case – Essential Kit for Metal Finishing
| Cut Dia: | 12.7mm |
|---|---|
| Cut Length: | 8/9.6/12.7mm |
| Shank Dia: | 6.3/11/12.7/19/32mm |
| Overall: | 70mm |
| Cut: | Single,single Coarse,steel,chipbreaker,single Fine |
5-Piece Rotary Burr Set – Starter Kit with Essential Shapes
| Model: | SA-5M DM/SA-5M AL/SC-5M AL/SF-5M DM/SG-5M SC |
|---|---|
| Cut Dia: | 12.7mm |
| Cut Length: | 25mm |
| Shank Dia: | 6mm |
| Overall: | 70mm |
10-Piece TiAlN Coated Rotary Burr Set – High Performance Multi-Shape Kit
| Model: | SB-3M DC/SA-3M IN/SA-3M SC/SC-3M DC/SF-5M AL/SF-5M DM/SF-5M DC/SG-5M DC/SG-5M SK/SL-4M AL |
|---|---|
| Cut Dia: | 9.6/12.7mm |
| Cut Length: | 119/25mm |
| Shank Dia: | 6mm |
| Overall: | 64/70mm |
10-Piece Carbide Rotary Burr Set in Aluminum Case - Multi-Cut DIY Combo for Versatile Use
| Model: | SK-5M SC/SJ-5M SC/SN-4N SC/SF-3M SK/SG-3M SK/SG-2M ST/SB-2M CB/SC-2M CB/SH-5M SK/SH-5M SF |
|---|---|
| Cut Dia: | 8/9.6/12.7mm |
| Cut Length: | 6.3/11/12.7/19/32mm |
| Shank: | 6mm |
| Overall: | 54/58/64/77mm |
10-Piece AlTiN-Coated Multi-Cut Carbide Burr Set for Metalworking in Aluminum Case
| Model: | SB-3M DC/SA-3M IN/SA-3M SC/SC-3M DC/SF-5M AL/SF-5M DM/SF-5M DC/SG-5M DC/SG-5M SK/SL-4M AL |
|---|---|
| Cut Dia: | 9.6/12.7mm |
| Cut Length: | 19/25/28mm |
| Shank: | 6mm |
| Overall: | 64/70/73mm |
5-Piece Tungsten Carbide Rotary Burr Set with 12.7mm Cut Diameter and 6mm Shank for Metalworking
| Model: | SA-5M DM/SA-5M AL/SC-5M AL/SF-5M DM/SG-5M SC |
|---|---|
| Cut Dia: | 12.7mm |
| Cut Length: | 25mm |
| Shank: | 6mm |
| Overall: | 70mm |
AlTiN-Coated 5-Piece Multi-Cut Carbide Rotary Burr Set with 12.7mm Cut Diameter for Metal Finishing
| Model: | SH-5M DC/SB-5M IN/SA-5M SF/SC-5M SC/SL-4M AL |
|---|---|
| Cut Dia: | 12.7mm |
| Cut Length: | 25/28/32mm |
| Shank: | 6mm |
| Overall: | 70/73/77mm |
5-Piece AlTiN-Coated Double Cut Carbide Burr Set with 6mm Shank in Aluminum Case
| Model: | SC-3M DC/SB-3M DC/SE-3M DC/SN-2M DC/SD-5M AL |
|---|---|
| Cut Dia: | 9.6/12.7mm |
| Cut Length: | 9.5/11/16/19mm |
| Shank: | 6mm |
| Overall: | 55/56/61/64mm |