SM-5ML6 Long Shank Taper Double Cut Rotary Burr - M12.72206 for Deep Hole and Slope Work
Place of Origin CHINA
Brand Name CABURTECH
Certification ISO9001-2008
Model Number SM-5ML6 DC
Minimum Order Quantity 100PCS/MODEL
Price 1-20USD
Packaging Details Standard Export Carton
Delivery Time 15-30DAYS
Payment Terms L/C,T/T,Western Union
Supply Ability 60000-70000PCS/MONTH
Product Details
Model: SM-5ML6 DC Cut Dia: 12.7mm
Cut Length: 22mm Shank: 6mm
Overall: 172mm Cut: DC
Coating: No Material: Tungsten Carbide
Grade: YG8 Type: Silver Braze
Workpiece: Steel, Cast Iron
Highlight:
Double Cut Carbide Rotary Burr
172mm Overall Length Long Shank Burr
Deep Hole Work Tungsten Carbide Burr
Leave a Message
Product Description
The SM-5ML6 carbide rotary burr features a tapered design with a double‑cut structure and a 150mm extended shank, suitable for metalworking in deep holes, slopes, and areas that are difficult to reach with standard tools. The extended shank provides greater flexibility, while the tapered shape makes it easy to handle chamfers, grooves, and gradual surfaces.