Keywords [ carbide cutting tools ] match 338 Products.
SD-5M AlTiN-Coated Aluminum Cut Carbide Burr for Aluminum and Soft Metals
| Model: | SD-5M AL |
|---|---|
| Cut Dia: | 12.7mm |
| Cut Length: | 11mm |
| Shank: | 6mm |
| Overall: | 56mm |
SF-5ML6 Long Shank Double Cut Rotary Burr - 150mm Shank for Flexible Deep Hole and Cavity Work
| Model: | SF-5ML6 DC |
|---|---|
| Cut Dia: | 12.7mm |
| Cut Length: | 25mm |
| Shank: | 6mm |
| Overall: | 175mm |
SG-5ML6 Long Shank Double Cut Rotary Burr 150mm Shank for Deep Cavity and Complex Contour Work
| Model: | SG-5ML6 DC |
|---|---|
| Cut Dia: | 12.7mm |
| Cut Length: | 25mm |
| Shank: | 6mm |
| Overall: | 175mm |
10-Piece Multi-Tooth Carbide Rotary Burr Set with Tungsten Carbide Material and 6mm Shank for Metalworking
| Model: | SM-5M DM/SG-5M SC/SG-3M AL/SM-5M DC/SE-5M DC/SH-5M AL/SH-5M DM/SH-5M SC/SB-5M IN/SF-5M ST |
|---|---|
| Cut Dia: | 9.6/12.7mm |
| Cut Length: | 19/22/25/32mm |
| Shank: | 6mm |
| Overall: | 64/67/70/77mm |
8-Piece AlTiN-Coated Tungsten Carbide Rotary Burr Set with Multi-Tooth Selection and 6mm Shank for Enhanced Durability
| Model: | SB-3M DC/SA-3M IN/SA-3M SC/SC-3M DC/SF-5M AL/SF-5M DM/SG-5M DC/SF-5M SK |
|---|---|
| Cut Dia: | 9.6/12.7mm |
| Cut Length: | 19/25mm |
| Shank: | 6mm |
| Overall: | 64/70mm |
SG-2ML6 150mm Shank Pointed Tree Single Cut Carbide Burr for Deep Grooves and Sharp Corners
| Model: | SG-2ML6 SC |
|---|---|
| Cut Dia: | 8mm |
| Cut Length: | 19mm |
| Shank: | 6mm |
| Overall: | 169mm |
5 Pieces Multi-Cut Carbide Rotary Burr Set with Tungsten Carbide Material and 6mm Shank for Various Machining Tasks
| Model: | SN-4M DM/SG-2M ST/SM-5M AL/SB-2M CB/SK-5M DC |
|---|---|
| Cut Dia: | 8/12.7mm |
| Cut Length: | 6.3/12.7/19/22mm |
| Shank: | 6mm |
| Overall: | 54/58/64/67mm |
5-Piece Tungsten Carbide Burrs Set with 12.7mm Cut Diameter and 6mm Shank for Precision Metalworking
| Model: | SN-4M SC/SJ-5M SF/SJ-5M DM/SK-5M SC/SD-5M DC |
|---|---|
| Cut Dia: | 12.7mm |
| Cut Length: | 6.3/11/12.7mm |
| Shank: | 6mm |
| Overall: | 54/56/58mm |
10-Piece Carbide Rotary Burr Set in Aluminum Case - Multi-Cut DIY Combo for Versatile Use
| Model: | SK-5M SC/SJ-5M SC/SN-4N SC/SF-3M SK/SG-3M SK/SG-2M ST/SB-2M CB/SC-2M CB/SH-5M SK/SH-5M SF |
|---|---|
| Cut Dia: | 8/9.6/12.7mm |
| Cut Length: | 6.3/11/12.7/19/32mm |
| Shank: | 6mm |
| Overall: | 54/58/64/77mm |
SD-5M Welded Carbide Ball Burr Coarse Cut For Fast Metal Removal
| Model: | SD-5M SK |
|---|---|
| Cut Dia: | 12.7mm |
| Cut Length: | 11mm |
| Shank: | 6mm |
| Overall: | 56mm |