All Products
SG-15M G1938 YG8 Tungsten Carbide Preform – 19mm Cut Diameter Silver Brazed Semi-Finished Burr
| Model: | SG-15M |
|---|---|
| Cut Dia: | 19mm |
| Cut Length: | 38mm |
| Shank Dia: | 6mm |
| Overall: | 83mm |
SD-5M D12.711 YG8 Tungsten Carbide Preform with 12.7mm Cut Diameter for Custom Burr Production
| Model: | SD-5M |
|---|---|
| Cut Dia: | 12.7mm |
| Cut Length: | 11mm |
| Shank Dia: | 6mm |
| Overall: | 56mm |
SA-3ZM Carbide Burr Blank with 10mm Head Diameter for Customizable Tooth Profile and Silver Braze Type
| Model: | SA-3ZM |
|---|---|
| Cut Dia: | 10mm |
| Cut Length: | 20mm |
| Shank: | 6mm |
| Overall: | 65mm |
YG8 Grade Tungsten Carbide Preform with 6mm Cut Diameter and Solid Type for Custom Burr Production
| Model: | SK-1BM |
|---|---|
| Cut Dia: | 6mm |
| Cut Length: | 3mm |
| Shank Dia: | 6mm |
| Overall: | 50mm |
YG8 Grade Tungsten Carbide Preform with 12.7mm Cut Diameter and Silver Brazed for Custom Burr Production
| Model: | SE-5M |
|---|---|
| Cut Dia: | 12.7mm |
| Cut Length: | 22mm |
| Shank Dia: | 6mm |
| Overall: | 67mm |
SD-5M Ball Shape Semi-Finished Carbide Burr Blank with 12.7mm Head Diameter and YG8 Grade for Custom Tooth Grinding
| Model: | SD-5M |
|---|---|
| Cut Dia: | 12.7mm |
| Cut Length: | 11mm |
| Shank: | 6mm |
| Overall: | 56mm |
YG8 Grade Semi-Finished Carbide Burr Preform with 6mm Cut Diameter and Solid Type for Custom Tooling
| Model: | SJ-1BM |
|---|---|
| Cut Dia: | 6mm |
| Cut Length: | 5mm |
| Shank Dia: | 6mm |
| Overall: | 50mm |
SE-2M E0815 8mm Cut Diameter Tungsten Carbide Preform for Custom Tooth Grinding Semi-Finished Carbide Burr
| Model: | SE-2M |
|---|---|
| Cut Dia: | 8mm |
| Cut Length: | 15mm |
| Shank Dia: | 6mm |
| Overall: | 60mm |
SD-3M Ball Shape Carbide Burr Blank with 9.6mm Head Diameter and YG8 Grade for Internal Corners
| Model: | SD-3M |
|---|---|
| Cut Dia: | 9.6mm |
| Cut Length: | 8mm |
| Shank: | 6mm |
| Overall: | 53mm |
SE-2M Oval Carbide Burr Blank with 8mm Head Diameter and YG8 Grade for Custom Grinding
| Model: | SE-2M |
|---|---|
| Cut Dia: | 8mm |
| Cut Length: | 15mm |
| Shank: | 6mm |
| Overall: | 60mm |