All Products
60° Countersink Carbide Burr Blank with 6mm Head Diameter and YG8 Grade for Custom Grinding
| Model: | SJ-1BM |
|---|---|
| Cut Dia: | 6mm |
| Cut Length: | 5mm |
| Shank: | 6mm |
| Overall: | 51mm |
SE-5M Oval Welded Semi-Finished Carbide Burr Blank with 12.7mm Head Diameter for Custom Tooth Grinding
| Model: | SE-5M |
|---|---|
| Cut Dia: | 12.7mm |
| Cut Length: | 22mm |
| Shank: | 6mm |
| Overall: | 67mm |
SK-1BM 90° Countersink Carbide Burr Blank with 6mm Head Diameter and YG8 Grade for Custom Grinding
| Model: | SK-1BM |
|---|---|
| Cut Dia: | 6mm |
| Cut Length: | 3mm |
| Shank: | 6mm |
| Overall: | 50mm |
SL-4M Radius Taper Carbide Burr Blank for Custom Tooth Grinding in YG8 Grade Tungsten Carbide
| Model: | SL-4M |
|---|---|
| Cut Dia: | 12.7mm |
| Cut Length: | 28mm |
| Shank: | 6mm |
| Overall: | 73mm |
SF-5ZM Radius Tree Carbide Burr Blank with 12mm Head and 6mm Shank for Custom Grinding
| Model: | SF-5ZM |
|---|---|
| Cut Dia: | 12mm |
| Cut Length: | 25mm |
| Shank: | 6mm |
| Overall: | 70mm |
Flame Shape Carbide Burr Blank with 12.7mm Head Diameter for Custom Tooth Grinding - Silver Braze Type
| Model: | SH-5M |
|---|---|
| Cut Dia: | 12.7mm |
| Cut Length: | 32mm |
| Shank: | 6mm |
| Overall: | 77mm |
SG-15M Pointed Tree Carbide Burr Blank - 19mm Head Diameter for Custom Grinding
| Model: | SG-15M |
|---|---|
| Cut Dia: | 19mm |
| Cut Length: | 38mm |
| Shank: | 6mm |
| Overall: | 83mm |
SM-5M Taper Carbide Rotary Burr Blank - 12.7mm Diameter for Custom Tooth Grinding
| Model: | SM-5M |
|---|---|
| Cut Dia: | 12.7mm |
| Cut Length: | 22mm |
| Shank: | 6mm |
| Overall: | 67mm |
YG8 Grade Silver Brazed Carbide Burr Preform with 12.7mm Cut Diameter for Custom Grinding
| Model: | SL-4M |
|---|---|
| Cut Dia: | 12.7mm |
| Cut Length: | 28mm |
| Shank Dia: | 6mm |
| Overall: | 73mm |
YG8 Grade Silver Brazed Carbide Burr Preform with 10mm Cut Diameter for Custom Burr Production
| Model: | SD-3ZM |
|---|---|
| Cut Dia: | 10mm |
| Cut Length: | 9mm |
| Shank Dia: | 6mm |
| Overall: | 54mm |