All Products
YG8 Grade Tungsten Carbide Preform with 19mm Cut Diameter and Silver Brazed for Custom Burr Production
| Model: | SG-7M8 |
|---|---|
| Cut Dia: | 19mm |
| Cut Length: | 25mm |
| Shank Dia: | 6mm |
| Overall: | 70mm |
SL-3ZM L1025 Virgin Carbide Preform – Silver Brazed, Semi-Finished for Burr Production
| Model: | SL-3ZM |
|---|---|
| Cut Dia: | 10mm |
| Cut Length: | 25mm |
| Shank Dia: | 6mm |
| Overall: | 70mm |
SL-2M L0822 Silver Brazed Blank – Semi-Finished for Custom Tool Making
| Model: | SL-2M |
|---|---|
| Cut Dia: | 8mm |
| Cut Length: | 22mm |
| Shank Dia: | 6mm |
| Overall: | 67mm |
SL-1BM L0616 Silver Brazed Preform – Semi-Finished for Burr Production
| Model: | SL-1BM |
|---|---|
| Cut Dia: | 6mm |
| Cut Length: | 16mm |
| Shank Dia: | 6mm |
| Overall: | 61mm |
SJ-5M J12.711 Virgin Carbide Preform – Silver Brazed, Semi-Finished for Burr Production
| Model: | SJ-5M |
|---|---|
| Cut Dia: | 12.7mm |
| Cut Length: | 11mm |
| Shank Dia: | 6mm |
| Overall: | 56mm |
SC-1BM C0616 Silver Brazed Carbide Burr Preform with 6mm Cut Diameter and YG8 Grade for Custom Grinding
| Model: | SC-1BM |
|---|---|
| Cut Dia: | 6mm |
| Cut Length: | 16mm |
| Shank Dia: | 6mm |
| Overall: | 61mm |
SG-1BM G0616 Virgin Tungsten Carbide Preform – Silver Brazed Semi-Finished Carbide Burr with 6mm Cut Diameter
| Model: | SG-1BM |
|---|---|
| Cut Dia: | 6mm |
| Cut Length: | 16mm |
| Shank Dia: | 6mm |
| Overall: | 61mm |
SF-5M F12.725 Virgin Tungsten Carbide Preform with 12.7mm Cut Diameter and Silver Brazed for Burr Production
| Model: | SF-5M |
|---|---|
| Cut Dia: | 12.7mm |
| Cut Length: | 25mm |
| Shank Dia: | 6mm |
| Overall: | 70mm |
SH-5ZM H1232 Virgin Tungsten Carbide Blank – Silver Brazed Rotary Burr with 12mm Cut Diameter
| Model: | SH-5ZM |
|---|---|
| Cut Dia: | 12mm |
| Cut Length: | 32mm |
| Shank Dia: | 6mm |
| Overall: | 77mm |
SH-2M Virgin Tungsten Carbide Silver Soldered Semi-Finished Carbide Burr Blank with 8mm Cut Diameter
| Model: | SH-2M |
|---|---|
| Cut Dia: | 8mm |
| Cut Length: | 19mm |
| Shank Dia: | 6mm |
| Overall: | 64mm |