Keywords [ carbide cutting tools ] match 338 Products.
SF-5M Ball Nosed Tree Diamond Cut Carbide Burr - For Polishing Hard Material Curves
| Model: | SF-5M DM |
|---|---|
| Cut Dia: | 12.7mm |
| Cut Length: | 25mm |
| Shank: | 6mm |
| Overall: | 70mm |
SF-5M Sngle Fine Cut Pure Raw Material Tungsten Carbide Burr - Silver Brazing Ensures <0.15mm Runout
| Model: | SF-5M SF |
|---|---|
| Cut Dia: | 12.7mm |
| Cut Length: | 25mm |
| Shank Dia: | 6mm |
| Overall: | 70mm |
SA-43M Carbide Burr Drill Bit Composite Multi Functional Solid
| Model: | SA-43M SC |
|---|---|
| Cut Dia: | 3mm |
| Cut Length: | 14mm |
| Shank Idia: | 3mm |
| Overall: | 38mm |
Semi Finished Carbide Rotary Burr SF-5M Industrial For Deburring Grinding Application
| Model: | SF-5M |
|---|---|
| Cut Dia: | 12.7mm |
| Cut Length: | 25mm |
| Shank: | 6mm |
| Overall: | 70mm |
Versatile Carbide Burrs Sets For Detailed Metal Cutting Grinding Polishing Operations
| Model: | SA-5M DC, SA-5 DM, SC-5M DC, SF-5M DC, SA-5M SK |
|---|---|
| Cut Dia: | 12.7mm |
| Cut Length: | 25mm |
| Shank Dia: | 6mm |
| Overall: | 70mm |
8-Piece Tungsten Carbide Burr Set with 6mm Shank for Precision Metalwork
| Model: | SK-2M DC,SJ-2M SC,SN-4M DC,SF-3M SK,SH-3M SK,SF-1BM ST,SB-1BM CB,SC-1BM CB |
|---|---|
| Cut Dia: | 6/8/9.6/12.7mm |
| Cut Length: | 4/7/12.7/16/19mm |
| Shank Dia: | 6mm |
| Overall: | 49/52/58/61/64mm |
SC-5M Silver Grade Tungsten Carbide Blank with 12.7mm Cut Diameter for Custom Grinding
| Model: | SC-5M |
|---|---|
| Cut Dia: | 12.7mm |
| Cut Length: | 25mm |
| Shank Dia: | 6mm |
| Overall: | 70mm |
SL-2M Virgin Tungsten Carbide Preform - Silver Brazed Semi-Finished Carbide Burr with 8mm Cut Diameter
| Model: | SL-2M |
|---|---|
| Cut Dia: | 8mm |
| Cut Length: | 22mm |
| Shank Dia: | 6mm |
| Overall: | 67mm |
SE-5ZML6 SC Extended Shank Carbide Burr with SC Cut Geometry and 170mm Overall Length for Deep Cavity Work
| Model: | SE-5ZML6 SC |
|---|---|
| Cut Dia: | 12mm |
| Cut Length: | 20mm |
| Shank Dia: | 6mm |
| Overall: | 170mm |
SM-42ML3 Single Cut Long Shank Carbide Burr with Extended Shank for Smooth Finish in Deep Applications
| Model: | SM-42ML3 SC |
|---|---|
| Cut Dia: | 3mm |
| Cut Length: | 11mm |
| Shank Dia: | 3mm |
| Overall: | 75mm |