Keywords [ carbide cutting tools ] match 338 Products.
5-Piece Tungsten Carbide Burr Kit with 6mm Shank and Double Cut for Metalwork
| Model: | SN-2M DM,SM-4M SK,SG-2M DK,SC-1M CB,SB-1M CB |
|---|---|
| Cut Dia: | 6/8/9.6mm |
| Cut Length: | 9.5/16/19mm |
| Shank Dia: | 6mm |
| Overall: | 50/55/61/64mm |
5-Piece Carbide Burr Kit with Assorted Shapes in Durable Plastic Case and 6mm Shank
| Model: | SG-5M SF,SF-5M DM,SC-5M AL,SA-5M DM,SA-5M AL |
|---|---|
| Cut Dia: | 12.7mm |
| Cut Length: | 25mm |
| Shank Dia: | 6mm |
| Overall: | 70mm |
10-Piece Tungsten Carbide Burr Set with 12.7mm Cut Diameter and 6mm Shank for Advanced Metalwork
| Model: | SM-5M DM,SG-5M SC,SM-5M SK,SM-5M DC,SE-5M DC,SF-5M AL,SH-5M DM,SH-5M SK,SB-5M SK,SF-5M INOX |
|---|---|
| Cut Dia: | 12.7mm |
| Cut Length: | 22/25/32mm |
| Shank Dia: | 6mm |
| Overall: | 67/70mm |
10-Piece Tungsten Carbide Burr Set with 6mm Shank for Precision Metal Grinding and Deburring
| Model: | SF-5M DM,SG-5M AL,SM-5M SC,SM-5M DM,SL-5M DC,SB-5M INOX,SA-5M SK,SC-5M SC,SC-5M AL,SL-5M SF |
|---|---|
| Cut Dia: | 12.7/16mm |
| Cut Length: | 25/30mm |
| Shank Dia: | 6mm |
| Overall: | 67/70/75mm |
SA-3M Carbide Rotary Burr Blank with Customizable Tooth Profile in Wear-Resistant Tungsten Carbide and Silver Braze Type
| Model: | SA-3M |
|---|---|
| Cut Dia: | 9.6mm |
| Cut Length: | 19mm |
| Shank: | 6mm |
| Overall: | 64mm |
SJ-5M J12.711 Virgin Carbide Preform – Silver Brazed, Semi-Finished for Burr Production
| Model: | SJ-5M |
|---|---|
| Cut Dia: | 12.7mm |
| Cut Length: | 11mm |
| Shank Dia: | 6mm |
| Overall: | 56mm |
SL-4M Radius Taper Carbide Burr Blank for Custom Tooth Grinding in YG8 Grade Tungsten Carbide
| Model: | SL-4M |
|---|---|
| Cut Dia: | 12.7mm |
| Cut Length: | 28mm |
| Shank: | 6mm |
| Overall: | 73mm |
Flame Shape Carbide Burr Blank with 12.7mm Head Diameter for Custom Tooth Grinding - Silver Braze Type
| Model: | SH-5M |
|---|---|
| Cut Dia: | 12.7mm |
| Cut Length: | 32mm |
| Shank: | 6mm |
| Overall: | 77mm |
SE-5M Oval Welded Semi-Finished Carbide Burr Blank with 12.7mm Head Diameter for Custom Tooth Grinding
| Model: | SE-5M |
|---|---|
| Cut Dia: | 12.7mm |
| Cut Length: | 22mm |
| Shank: | 6mm |
| Overall: | 67mm |
SK-1BM 90° Countersink Carbide Burr Blank with 6mm Head Diameter and YG8 Grade for Custom Grinding
| Model: | SK-1BM |
|---|---|
| Cut Dia: | 6mm |
| Cut Length: | 3mm |
| Shank: | 6mm |
| Overall: | 50mm |